erasmus

Je nám potěšením všem oznámit, že Gymnázium Broumov se v letošním roce opět zúčastnilo výběrového řízení projektových žádostí v rámci programu ERASMUS+, KA1, mobilita jednotlivců v oblasti vzdělávání. Z celkem 249 podaných žádostí z celé republiky bylo schváleno pouze 90 a naše škola byla zařazena mezi úspěšné žadatele o grant.

 
Díky tomuto dvouletému projektu 2017-1-CZ01-KA101-034539 budou moci vyučující anglického jazyka vycestovat do Velké Británie a na Maltu, kde se zúčastní dvoutýdenních metodických kurzů zaměřených na kreativní metody, využití ICT a metody CLIL při výuce angličtiny. Pobyt v anglicky mluvících zemích, reálné prostředí, odborně vedené strukturované kurzy, komunikace s ostatními účastníky z celé Evropy jsou ideální příležitostí, jak zvýšit profesionalitu našich učitelů a získat mezikulturní povědomí.

 
Očekáváme, že výsledky projektu budou mít dlouhodobý pozitivní vliv na samotné účastníky, jejich kolegy a žáky. Významným přínosem bude jejich větší motivace, spokojenost, prohloubení kvality vyučovacího procesu, příklad dobré praxe.

 
Mgr. Martina Salašová, koordinátorka projektu 31. 8. 2017

Vzdělávací pobyt v Yorku – městě festivalů, muzeí, čokolády…

V říjnu 2017 jsem se zúčastnila v rámci programu Erasmus Plus, KA1 (2017-1-CZ01-KA101-034539)dvoutýdenního kurzu Technology EnhancedLearning. Kurz probíhal v elegantní historické budově z roku 1752 vzdělávací společnosti York Associates. V naší skupině se sešlo pouze pět učitelů! To byla samozřejmě obrovská výhoda, neboťse výuka stala mnohem intenzivnější a s kolegy z Chorvatska, Velké Británie a Itálie jsme měli hodně prostoru pro výměnu nejenom odborných zkušeností, ale i záležitostí z každodenního života.

Již název kurzu napovídá, že jsme se měli vzdělávat v oblasti moderních technologií. Nejsem žádný IT odborník, takže jsem měla před odjezdem do Yorku trochu obavy, zda ve výuce vše pochopím. Obsah kurzu byl ale perfektně vypracován a moje obavy se hned na první hodině v přátelské atmosféře rozplynuly. Pokud náhodou někdo něco nevěděl, buď mu poradila naše skvělá lektorka Chia nebo ostatní účastníci. Během dvou týdnů jsme si každý založili svůj blog, vytvořili si webové stránky, naučili se efektivně používat různé aplikace na chytrých telefonech, seznámili se s editováním videí, společně jsme nahráli podcasty. Užívali jsme si také spoustu legrace, když jsme mezi sebou soutěžili pomocí kvízů Kahoot, Quizlet, nebo když jsme navrhovali komiksy. Hlavní devizou kurzu bylo, že nešlo pouze o přijímání informací, seznam nástrojů IT nebo třeba o nejvíce používané webové platformy, ale hlavně jsme měli prostor k tomu, abychom si vše vyzkoušeli, ´osahali´, zjistili, zda to, či ono pro nás a naše studenty bude užitečné.

Příležitostí, jak trávit volný čas ve starobylém městě na severu Anglie, je nepřeberné množství. Samozřejmostí pro nás byla návštěva jedné z největších gotických katedrál severní Evropy zvané Minster, úzké uličky Shambles nebo procházka po středověkých hradbách, které obklopují celé město. Podívali jsme se také do vikinského muzea a do historické čokoládovny. Chtěli jsme navštívit nedaleký zámek Howard, gotickou pevnost Clifford´s Tower, pamětní síň cechů a plno dalších míst, ale k tomu nám opravdu dva týdny nestačily. A tak mám aspoň důvod někdy se do nezapomenutelného Yorku zase vrátit.

Mgr. Martina Salašová, Gymnázium Broumov

Čtyři vyučující anglického jazyka z Gymnázia Broumov měli jedinečnou příležitost v rámci dvouletého projektu programu Erasmus Plus, KA1 (2017-1-CZ01-KA101-034539) absolvovat vzdělávací kurzy ve Velké Británii a na Maltě. Během šesti dvoutýdenních mobilit se účastníci kurzů zaměřili na využití informačních technologií, aplikování kreativních metod a metody CLIL a rozšíření svých didaktických znalostí v oblasti nejnovějších výukových přístupů.

Po našem cetiletém působení středoškolských učitelek bylo velice zajímavé usednout na druhé straně, tedy v roli studentů a zažít si na vlastní kůži, jak náročné je delší dobu se soustředit na složitý text, psát úkoly, hrát role, vymýšlet příběhy, a jak osvěžující pak jsou herní aktivity. V našich „třídách“ bylo maximálně šest učitelů rozdílného věku, z různých koutů Evropy. Jedno jsme měli ale společné – z kurzů v přátelské atmosféře jsme si chtěli odnést co nejvíce. Shodli jsme se na tom, že obsah všech kurzů byl perfektně vypracován. Naši vyučující byli nadšení odborníci s letitými zkušenostmi, kteří ve výuce používali a doporučovali osvědčené metody a materiály. Zároveň dokázali efektivně reagovat na naše individuální požadavky. Obvykle se vyučující střídali, takže jsme si mohli zažít různé styly výuky a vytěžit z nich maximum.

Hlavní devizou prezenčních kurzů bylo, že nešlo pouze o přijímání informací, seznámení se s teorií různých metod nebo třeba souhrn užitečných odkazů pro výuku angličtiny, ale hlavně jsme měli každodenní prostor k tomu, abychom si vše vyzkoušeli, ´osahali´, vytvořili, a odvezli si to, co pro nás a naše studenty je užitečné, zajímavé a zároveň zábavné.

Ze strukturovaných kurzů v akreditovaných jazykových školách v Yorku, Exeteru, Manchesteru, Broadstairs, Edinburghu a maltském St. Paul´s Bay jsme získali neocenitelné zkušenosti a přivezli si nové dovednosti a aktuální informace pro naši výuku. Také jsme se seznámili s kolegy z jiných zemí, s kterými jsme měli příležitost vyměnit si své pracovní poznatky nebo si jen tak popovídat o běžných záležitostech. S některými účastníky jsme stále v kontaktu a kdo ví, možná se opět setkáme na nějakém kurzu.

Mgr. Martina Salašová, Gymnázium Broumov 30. 4. 2019

 Jitka Smolíková: Broadstairs - město s úžasnou atmosférou

Ráda bych se s Vámi podělila o několik fotek a dojmů z města Broadstairs v jihovýchodní Anglii. Je přesně takové, jak vypadá - klidné přímořské město s úžasnou atmosférou, které si zamiloval i Charles Dickens (a jehož festival se jeden víkend ve městě konal), s krásnými bílými útesy a několika písečnými plážemi, s kilometry stezek podél pobřeží a s kavárnami ve stylu 50.let, kde si můžete dát čaj s kouzelným názvem Margate mist tea - černý čaj, vanilkový sirup a našlehané mléko. Ochutnat můžete třeba banana bread nebo tradiční cream tea. A v Broadstairs je i Kent School of English, kam jsem 2 týdny chodila na Intensive Teacher Training Course. Škola mě nadchla způsobem výuky i doprovodným programem, který zahrnoval výlety (Londýn, Sandwich, Canterbury). Měla jsem možnost porovnat svoje zkušenosti s kolegy z Francie, Německa, Španělska. Mám spoustu nových aktivit do hodin. Dozvěděla jsem se zajímavosti z historie, politiky, vzdělávání a kultury. Obohatila jsem si slovní zásobu v úplně jiných oblastech (témata mozek, malířství,…).Z těchto všech důvodů jsou pro mě kurzy vždy přínosné.

Děkuji kolegyni p.Salašové, která opět úspěšně podala žádost do programu EU Erasmus+/vzdělávací mobilita K 1.      

Mgr.Ivana Hejtmánková: Jazykový pobyt Edinburgh 17.6. – 30.6. 2018

Stejně tak jako v předchozích letech, i v letošním roce jsem se zúčastnila jazykové mobility Erasmus+. Místo pobytu jsem si vybrala Skotsko, Edinburgh, konkrétně školu Inlingua.

Jazykový kurz, který byl rozdělený na dopolední a odpolední výuku, obsahoval praktické informace a procvičení jazykových dovedností. Výuka probíhala v malých skupinách, 4 – 6 studentů a během dne se vyučující střídali, takže jsme si mohli zažít různé styly výuky a vytěžit maximum ze specializace jednotlivých učitelů. Kromě výuky škola zajišťovala také odpolední a večerní program. K nejzajímavějším aktivitám rozhodně patřila návštěva Skotského národního muzea, botanické zahrady, ochutnávka skotské whisky, návštěva hradu nebo večer skotských tanců. Volného víkendu jsem využila k návštěvě skotské vrchoviny Highlands, jezera Loch Ness a Loch Lomond, a krásné oblasti Glencoe jižně od města Fort William.

Jazykový kurz ve škole Inlingua mohu všem doporučit a Edinburgh i zbytek Skotska určitě stojí za vidění.

 
Ivana Hejtmánková

Creative methodology - Malta

Malta, St.Paul´s Bay, Alpha School of English – to je místo kurzu, kterého se účastním v rámci projektu Erasmus+, KA1, mobilita jednotlivců v oblasti vzdělávání. Spolužáci jsou z Polska a Lotyšska, vyučující Christine je rodilá mluvčí, 70letá dáma, která píše knihy pro děti a je studnicí informací o historii a kultuře Malty. Součástí kurzu byla návštěva Mdiny a Valletty, bývalého a současného hlavního města. Kdo má rád historii, architekturu, umění, moře a krásné počasí, měl by si Maltu přidat na svůj seznam „must - see places“.

JS

Martina Salašová posílá pozdrav z Anglie.

Zdravím všechny studenty a učitele z Manchesteru, kde se účastním metodicko-jazykového kurzu v rámci projektu Erasmus Plus. S ostatními učiteli z celé Evropy také poznáváme pravý melting pot, objevujeme zapomenutá místa textilních továren, která bývala chloubou v době průmyslové revoluce, potkáváme skalní fanoušky Manchester United i City... Martina Salašová

 Helena Knittelová zdraví všechny kolegy a studenty z Exeteru

Už týden trávím v Exeteru - krásném historickém a univerzitním městě v jihozápadní Anglii. V rámci projektu Erasmus + navštěvuji dopolední hodiny angličtiny, které jsou zaměřené zejména na komunikaci a současnou slovní zásobu, v odpoledních hodinách nám skvělí učitelé zdejší jazykové školy předávají svoje metodické know how.

Ale nejen studiem a učením je živ učitel, a tak se se spolužáky z celého světa procházíme historickým centrem i krásným okolím města, ochutnáváme místní speciality a vyrážíme na výlety, například do proslavených římských lázní ve městě Bath.

Helena Knittelová

Certifikát

Newsletter

Chcete, abychom Vám zasílali novinky na e-mail? Napište Váš e-mail do formuláře a potvrďte. V případě, že již nemáte zájem o odběr novinek, stiskněte odebrat.


Jsme na FB